sk en de fb rss
Hlavné menu
Farský kostolFarský kostol v Skalke nad Váhom je zasvätený sv. Imrichovi Uhorskému, ktorého sviatok sa slávi 5. novembra.

Stavba kostola sa datuje pred r. 1224. Viac ako 300 rokov (1224-1571) bol spravovaný opátstvom na Skalke. Kostol bol murovaný so šindľovou strechou. V roku 1772 začal miestny farár Mikuláš Benyacs s búraním starého kostola a od základov bol vybudovaný nový kostol. Stavba trvala dva roky. Pod kostolom zostala krypta vystavaná v rokoch 1752-1762 pre potreby rodiny Mitliczkých. V roku 1908 farár Ján Hevera uskutočnil vnútorné opravy – kostol bol vymaľovaný maliarom Karolom Juhášim z Nitry. Obraz Korunovanie Panny Márie je dielom akad. maliara Františka Müllera z Budapešti, keramická dlažba pochádza z továrne Lichtensteinovcov v Rakúsku.

Na hlavnom oltári je obraz sv. Imricha pred Madonou (olej, plátno, koniec 19. a zač. 20. stor.) je replikou obrazu L. Hededüša vo farskom kostole v Trenčíne. Po stranách sú umiestnené drevené sochy (20. stor.) sv. Jozefa a sv. Dominika. V roku 1946 bol osadený pravý bočný oltár. Podľa ľavého oltára, na ktorom je socha Božského Srdca Ježišovho ho vyrezal Ferdinand Drozd z Novák. Socha Sedembolestnej Panny Márie umiestnená na pravom bočnom oltári pochádza spred roka 1772 a do farského kostola ju premiestnili zrejme z jezuitského kláštora na Skalke.

Z ďalších zaujímavých informácií, ktoré sa dozvedáme z farskej kroniky môžeme spomenúť vizitáciu farského majetku, ktorá sa uskutočnila roku 1766 -1768. V kronike je zaznamenané: Fara Skalka leží v biskupstve nitrianskom, v župe trenčianskej, presné meno je Skala. Kedy bola založená nikto nevie. Kostol murovaný, veľmi starý. Kto ho postavil je neznáme, v roku 1746 zväčšený. Vežička je nová, roku 1765 postavená, ozdobená. Kostol je veľmi chudobný aj na ozdobu aj na šatstvo. Chýba svetlo, je tmavý. Fara je celá z dreva, starobou už celkom zničená, blízko rozpadnutia s malými izbami.

V rokoch 1769-1781 bol pravdepodobne postavený stĺp sv. Jána Nepomuckého pred školou v Skale. V roku 1777 postavili ohradu okolo cintorína a postavila sa strecha nad schody. V januári 1786 podľa farskej kroniky dala vrchnosť rozkaz na vytvorenie cintorína z farskej role v Skale. Vytvorený cintorín slúžil pre všetky tri obce – Skala, Novejsa, Újezd. V roku 1795 Michal Plško postavil kaplnku v Novejsi, pri ktorej sa v roku 1797 vytvoril cintorín.

Posledná rozsiahla rekonštrukcia kostola bola prevedená v roku 1997 za pôsobenia farára Mgr. Stanislava Strapka.


Farský kostol sv. Imricha Farský kostol sv. Imricha Farský kostol sv. Imricha Farský kostol sv. Imricha Farský kostol sv. Imricha
Farský kostol sv. Imricha Farský kostol sv. Imricha
 Streda 19.12.2018,
meniny má Judita, zajtra Dagmara.


Počasie Skalka nad Váhom - Svieti.com